Jak przygotować się do matury z polskiego?

Od czego rozpocząć przygotowania do egzaminu maturalnego z języka polskiego? Podpowiadamy, jak skutecznie uczyć się do matury.

Krok pierwszy: opracuj listę motywów literackich

Motywy literackie – matura (https://www.taniaksiazka.pl/t/motywy-literackie-matura) z ich znajomością z pewnością nie będzie dla Ciebie kłopotem. Zarówno do matury ustnej, jak i do matury pisemnej z języka polskiego niezbędna jest znajomość motywów literackich. To na ich podstawie jesteśmy w stanie dokonać analizy danej lektury, a także znaleźć wspólną tematykę dzieł, do których musimy się odwołać w naszej wypowiedzi. Na początek warto zrobić listę wszystkich lektur, które dotychczas omawiane były w szkole. Do wypisanych propozycji możemy dołączyć również przeczytane przez siebie książki, które nie stanowią kanonu tekstów omawianych na lekcjach. Im więcej utworów znamy, tym łatwiej będzie nam poradzić sobie nawet z najbardziej podchwytliwym tematem maturalnym. Następnie staramy się znaleźć tematy wspólne dla wypisanych na liście pozycji. Przykładowo, próbujemy zaznaczyć wszystkie teksty, które opowiadają o wojnie. W ten sposób wyodrębnimy pierwszy motyw: “wojna/konflikt”. Analogicznie postępujemy z kolejnymi utworami, wyróżniając na przykład takie motywy jak: miłość, ojczyzna, walka o marzenia, przyjaźń, jednostka przeciw społeczeństwu.

Krok drugi: odświeżaj regularnie informacje o lekturach i zawartych w nich motywach

Mając już listę z rozpisanymi motywami, warto przejść do utrwalenia dotychczasowej wiedzy. Za kilka miesięcy możemy już zapomnieć, o czym dokładnie czytaliśmy w lekturze omawianej dwa lata temu, dlatego warto regularnie odświeżać informacje o danych utworach. W tym celu możemy w skondensowany sposób opisać dany tekst, na przykład poprzez skojarzenia lub hasła kluczowe, a tak stworzone notatki przekształcić w fiszki, do których będziemy systematycznie powracać. W notatce warto zawrzeć informację o motywie literackim, autorze dzieła, kluczowym temacie (krótko o fabule – w przypadku prozy – lub refleksjach, wymowie utworu – w przypadku wiersza), a także – jeśli mówimy o epice – zapisać nazwiska istotnych bohaterów. Jeśli słabo pamiętamy dany tekst, możemy rozpisać go dokładniej lub stworzyć mapę myśli na temat najważniejszych zdarzeń lub fragmentów.